Nowy standard telewizji naziemnej DVB-T2 w niektórych województwach stał się już faktem. Wkrótce zmiana częstotliwości obejmie całą Polskę, a co za tym idzie, nie wszystkie odbiorniki telewizyjne będą w stanie samodzielnie odbierać sygnał. Dlaczego? Od kiedy DVB-T2 wchodzi w całej Polsce i jak przygotować się do zmian? Sprawdź.
Polacy masowo korzystają z sygnału naziemnej telewizji cyfrowej przy odbiorze programów telewizji publicznej. Do jej nadawania wykorzystywane dotąd było pasmo 700 MHz. Decyzją Komisji Europejskiej jego część ma zostać przeznaczona na rozwój telefonii komórkowej w standardzie 5G. Zgodnie z tymi założeniami nadawanie telewizji naziemnej musi przejść proces zwany refarmingiem częstotliwości. Zmianom ulegnie nie tylko pasmo nadawania, ale także ogólnopolskie multipleksy.
Proces refarmingu 2022 przyniesie wiele korzyści osobom, które odbierają naziemną telewizję. Oprócz powyższych zmian postanowiono wprowadzić dodatkowo nowy standard nadawania: DVB-T2/HEVC. Dzięki niemu widzowie będą mogli m.in. odbierać więcej programów telewizyjnych przez tradycyjną antenę oraz cieszyć się lepszą jakością obrazu i dźwięku.
Wprowadzanie zmian podzielono na etapy przypisane do konkretnego województwa. Nowy standard nadawania od 28 marca 2022 roku obowiązuje już w województwie dolnośląskim i lubuskim. W dalszej kolejności zmiany czekają na mieszkańców:
Czerwcowa data jest końcowym terminem i gwarancją tego, że wszystkie programy w polskich aglomeracjach będą nadawane w zmienionej częstotliwości.
Osoby, które zakupiły odbiorniki telewizyjne po 2017 roku, praktycznie nie muszą specjalnie przygotowywać się do zmiany przesyłania. Nowsze modele telewizorów mają wbudowany tuner, który jest dostosowany do odbioru zmienionych częstotliwości. Sprzęt powinien więc samoczynnie przestroić się na nowe pasmo nadawania. Mimo to właściciele starszych odbiorników nie muszą się ich od razu pozbywać. Oczywiście mogą pokusić się o spory wydatek na nowy model kompatybilny z DVB-T2, ale istnieje także tańsze rozwiązanie.
- Jeżeli telewizor nie jest przystosowany do odbioru standardu DVB-T2/HEVC, można zaopatrzyć się w specjalny dekoder. Jego podłączenie umożliwia oglądanie telewizji w nowym standardzie. Najprostsza wersja takiego urządzenia kosztuje ok. 100 zł – wyjaśnia przedstawiciel ze sklepu komputerowego Sferis.pl.
Inną opcją przygotowania się do zmian jest podłączenie do oferty telewizji abonamentowej np. u dostawców sieci kablowych. Jednak to zakup dekodera jest zdecydowanie korzystniejszy i pozwala zaoszczędzić nie tylko na wymianie telewizora, ale także opłatach za odbieranie programów.
Tak naprawdę zmiana częstotliwości nadawania telewizji naziemnej w Polsce dla zwykłego użytkownika oznacza niedużą inwestycje, a przynosi wiele korzyści. Warto więc wcześniej zadbać o możliwość odbioru programów w lepszym standardzie.
Telewizor TCL 65V6B LED 65'' 4K Ultra HD Google TV Dolby Audio DVB-T2 Czarny
Telewizor Samsung UE32T4302AE LED 32'' HD Ready Tizen Dolby Digital Plus DVB-T2 Czarny
Telewizor SAMSUNG QE55QN85D 55" QLED 4K 120Hz Tizen TV Dolby Atmos HDMI 2.1 Tytanowy
Telewizor Samsung QE50Q60DAUXXH QLED 50'' 4K Ultra HD Tizen Dolby Digital Plus DVB-T2 Tytanowy
Telewizor TCL 50P655 LED 50" 4K Ultra HD Google TV Dolby Vision DVB-T2 Czarn
Telewizor Samsung QE65QN85DBT QLED 65'' 4K Ultra HD Tizen 120Hz Dolby Atmos Czarny