
Szczoteczka do zębów - elektryczna czy soniczna?
Każdego dnia na naszych zębach gromadzi się płytka nazębna. Nieusuwana prowadzi do przebarwień, próchnicy, przykrego zapachu czy niebezpiecznych chorób dziąseł. Nikt nie chce wydawać fortuny u dentysty ani poddawać się bolesnym zabiegom.
Warto więc systematycznie dbać o dobrą kondycję i zdrowie naszych zębów. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest tradycyjna szczoteczka manualna. Okazuje się jednak, że lepsze efekty uzyskamy, używając szczoteczki elektrycznej lub sonicznej.
Co będzie lepsze dla naszych zębów i dziąseł – szczoteczka soniczna czy elektryczna? Odpowiadamy na to pytanie i przedstawiamy najlepsze szczoteczki do zębów na rynku.
Najlepsze szczoteczki elektryczne i soniczne [TOP 7]
- Philips HX6800/63 Protective - jest wyposażona w specjalną główkę szczoteczki InterCare, która poprawia zdrowie dziąseł.
- Oro-Sonic X PRO - ten soniczny model oferuje 5 trybów pracy i 3 poziomy natężenia drgań.
- Braun Oral-B iO 4 - mimo dość wysokiej ceny ten model cieszy się sporą popularnością.
- Teesa Sonic Pro - jedna z tańszych szczoteczek sonicznych, ceniona za skuteczność i wysoką kulturę pracy.
- Oromed Oro-Brush - elegancka i niezawodna, oferuje aż 15 opcji dopasowania intensywności szczotkowania.
- Blaupunkt DTS711 - nowoczesny design idzie tu w parze z maksymalną praktycznością. Zintegrowana ze stacją ładującą kasetka wyposażona jest w lampę UV, która dezynfekuje główki szczoteczki, zapewniając ich najwyższą higienę.
- Oclean X Pro - estetyczna, precyzyjna i niezawodna - ta szczoteczka dokładnie monitoruje skuteczność szczotkowania i wyświetla informacje zwrotne na ekranie. Dodatkowo w zestawie posiada magnetyczny uchwyt ścienny 2w1.

Philips HX6800/63 Protective
Jedną z najlepszych szczoteczek sonicznych jest Philips HX6800/63 Protective. Pozwala ona na delikatne czyszczenie z czujnikiem nacisku, a dodatkowo producent zapewnia, że dzięki główce InterCare możliwe jest usuwanie nawet do 7 razy więcej płytki nazębnej.
Główka ma bardzo długie włosie i to właśnie temu w głównej mierze zawdzięcza swoją skuteczność. Z łatwością usuwa płytkę nazębną ukrytą w innych trudno dostępnych miejscach i tym samym poprawia zdrowie dziąseł. Efekty potrafią być widoczne już nawet w 2 tygodnie.
Z tą szczoteczką możliwe jest także bezpieczne szczotkowanie w przypadku aparatów ortodontycznych i wypełnień, a także koron i lakieru. Subtelny, pulsujący dźwięk informuje o konieczności zmniejszenia nacisku. Producent zadbał nawet o program łatwego startu, który pozwala przyzwyczaić się do urządzenia i stopniowo, delikatnie zwiększać intensywności szczotkowania podczas pierwszych 14 użyć.

Oro-Sonic X PRO
Oro-Sonic X PRO jest bardzo wygodna w użyciu między innymi dzięki ergonomicznemu kształtowi i antypoślizgowej rączce. Oferuje 5 trybów pracy: czyszczenie, delikatny, mocny, wybielanie i polerowanie. Dzięki temu można komfortowo dopasować działanie urządzenia do indywidualnych potrzeb. Dodatkowo, by móc precyzyjnie dostosować intensywność działania producent zaprogramował trzy poziomy natężenia drgań.
Naładowanie baterii do pełna pozwana na użytkowanie szczoteczki przez 40 dni, co jest jednym z najlepszych wyników na rynku. Także zestaw akcesoriów dołączony do urządzenia jest kompleksowo wyposażony - zawiera wszystkie niezbędne elementy wyposażenia, w tym dwie główki, etui podróżne, stację ładującą oraz oczywiście ładowarkę USB.

Braun Oral-B iO 4
Braun Oral-B iO 4 to połączenie technologii mikrowibrujących włókien, zaprojektowanej we współpracy z dentystami okrągłej główki Oral-B oraz napędu magnetycznego. To model cichy i płynnie szczotkujący, cieszący się sporą popularnością.
Dzięki czujnikowi siły nacisku i czerwonemu sygnałowi świetlnemu, użytkownik wie od razu kiedy szczotkuje zęby zbyt mocno. Jeśli szczotkuje je prawidłowo, świeci się z kolei dioda zielona. Dodatkowo aplikacja Oral-B, z którą można się łątwo połączyć, informuje nas o sumarycznym czasie zbyt mocnego szczotkowania. Dzięki temu można łatwiej wyczuć siłę nacisku i nauczyć się poprawnej pielęgnacji zębów i dziąseł, nawet jeśli wcześniej nie mieliśmy do czynienia z żadną szczoteczką elektryczną.
Aplikacja Oral-B łączy się za pomocą Bluetooth. Jest zaprojektowana tak, by śledzić postępy w szczotkowaniu w czasie rzeczywistym oraz pomagać w dokładnym czyszczeniu wszystkich 6 stref jamy ustnej. Smart Ring 360°, znajdujący się u podstawy główki, podświetla się kolorowym światłem, gdy minie zalecany przez dentystów 2-minutowy czas szczotkowania.

Teesa Sonic Pro
Teesa Sonic Pro jest do kupienia w niewygórowanej cenie, a oferuje wszystko to, co najlepsze szczoteczki soniczne. Pięć trybów pracy pozwala indywidualnie dobrać intensywność szczotkowania do wrażliwości zębów oraz dziąseł, a także bieżących potrzeb. Tryby obejmują: funkcję czyszczenia, wybielania, polerowania, masażu i delikatnego mycia (dla wrażliwych zębów).
Intensywność ruchów pulsacyjnych (w zależności od wybranego trybu pracy) można regulować w zakresie od 31 000 do 48 000. Szczoteczka została zaprogramowana tak, by co 30 sekund dawać znak, że można przejść do czyszczenia kolejnej części jamy ustnej. Natomiast po upływie 2 minut automatycznie się wyłącza.
Akumulator o pojemności 700 mAh zapewnia brak konieczności ładowania baterii przez kilka tygodni. Ciągiem jego żywotność wynosi 180 minut. Ładowanie umożliwia z kolei wygodna ładowarka indukcyjna dołączona do kompletu. W zestawie znajdziesz także dwie wymienne główki w dwóch odmiennych kolorach.

Oromed Oro-Brush
Oromed Oro-Brush to propozycja mniej znanej marki, ciesząca się jednak coraz większą popularnością. Możliwe jest tu ustawienie nawet 15 trybów pracy. Każdy z 5 trybów oferuje bowiem 3 poziomy natężenia drgań. Do wyboru są tryby:
- Clean - przeznaczony do codziennego czyszczenia,
- Sensitive - opracowany z myślą o osobach o wrażliwych zębach i dziąsłach,
- Massage - do masażu,
- White - pomagający wybielać zęby i pozbywać się przebarwień,
- Polishing - dedykowany do polerowania.
Szczoteczka działa z natężeniem 38 000 ruchów pulsacyjnych na minutę, a wbudowany timer automatycznie wyłącza ją po upływie 2 minut. Jedynie w trybie Polish timer jest ustawiony na 1 minutę. Dodatkowoco 30 sekund użytkownik otrzymuje przypomnienie, pozwalające przeznaczyć dokładnie taki sam czas na szczotkowanie każdej z czterech części linii zębowej.
Akumulator o pojemności 800 mAh wystarcza na 40 dni albo do 160 minut ciągłej pracy. Wskaźnik zasilania informuje kiedy trzeba wstawić szczoteczkę do bazy z funkcją ładowania indukcyjnego.

Blaupunkt DTS711
Blaupunkt DTS711 - model wyposażony w futurystycznie wyglądającą stację, oferuje 5 trybów pracy.
Pośród zaprogramowanych trybów znajdziemy:
- delikatny - dedykowany dla osób z nadwrażliwością zębów,
- codzienny - klasyczny program do codziennej higieny jamy ustnej,
- wybielający - wspomagający usuwanie przebarwień (najwyższa prędkość),
- polerujący - generuje intensywne wibracje dla efektu maksymalnie lśniących zębów,
- masujący - ma za zadanie wzmacniać dziąsła, poprawiać ich ukrwienie i zapobiegać potencjalnym stanom zapalnym.
Co ciekawe, w zestawie znajdują się nie dwie, a cztery wymienne końcówki. Szczoteczka Blaupunkt DTS711 jest polecana także osobom noszącym aparaty ortodontyczne, a także osobom z nadwrażliwością zębów i parodontozą.
Technologia UltraSonic Vibration gwarantuje bowiem, że główka szczoteczki jest w stanie wykonywać do 48 000 ruchów szczotkujących na minutę, co przekłada się na niezwykle skuteczne usuwająnie płytki nazębnej oraz penetrację przestrzeni międzyzębowych.
Producent zaprogramował także 2-minutowy timer, który pozwala kontrolować czas mycia zębów, a także 30-sekundowy mikrotimer.
To, co wyróżnia ten model to fakt, że w specjalnej kasetce zintegrowanej ze stacją, znajduje się mini lampa UV, która ma za zadanie sterylizować końcówki szczoteczki i zapewniać ich maksymalną higienę.

Oclean X Pro
Oclean X Pro, z inteligentnym wyświetlaczem, precyzyjnie analizuje sposób szczotkowania i wskazuje na ekranie miejsca pominięte. Umożliwia to 6-osiowy czujnik żyroskopowy, mapujący wszystkie osiem stref jamy ustnej.
Dostęp do aplikacji pozwala monitorować jakość, czas i częstotliwość mycia zębów, ale także umożliwia łatwe dostosowanie ustawień szczoteczki do indywidualnych potrzeb. W aplikacji można bowiem wybrać nie tylko tryb, ale i czas oraz intensywność szczotkowania.
Modelu X Pro można używać do 30 dni bez konieczności ładowania, co jest bardzo dobrym wynikiem, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że posiada ona wyświetlacz o przekątnej 0,96 cala. Co ciekawe, prócz podstawy ładującej, w zestawie znajdziesz także magnetyczny uchwyt ścienny 2w1. Co więcej, ładowanie trwa wyłącznie 2 godziny.
3 predefiniowane programy mycia (standardowe czyszczenie, wybielanie oraz masaż) i 32 poziomy intensywności pozwalają na dopasowanie trybu pracy do dosłownie każdych potrzeb. Najwyższą jakość pielęgnacji zapewnia z kolei końcówka z włóknem DuPont Tynex o delikatnej krzywiźnie.

Zalety elektrycznej (obrotowej) szczoteczki do zębów
Ile ruchów może wykonać w ciągu minuty ludzka ręka? To zależy, ale na pewno mniej niż główka szczoteczki elektrycznej, która działa z prędkością ponad 8 000 ruchów na minutę. Szczoteczki elektryczne to urządzenia wykonujące ruchy rotacyjne - wokół własnej osi na przemian w lewo i prawo oraz pulsacyjnym, gdzie szczoteczka zbliża się i oddala od zębów w płaszczyźnie góra-dół.
Niektóre modele szczoteczek łączą w sobie oba rodzaje tych ruchów oraz automatyczny docisk główki do zębów i dziąseł, co przekłada się na jeszcze skuteczniejsze działanie. Urządzenia wiodących producentów znacznie lepiej radzą sobie z usuwaniem płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych i kieszonek dziąsłowych niż klasyczne szczoteczki manualne.
Mycie zębów szczoteczką elektryczną ma również korzystny wpływ na przyzębie, ponieważ główka urządzenia delikatnie masuje dziąsła. Większość elektrycznych szczoteczek do zębów oferuje różne tryby pracy np. podstawowy, wybielający, a także regulację prędkości czy timer. Urządzenia te zasila się bateryjnie lub poprzez ładowanie w specjalnej stacji dokującej.
Jak działają szczoteczki soniczne?
Szczególnym rodzajem szczoteczek zasilanych na prąd są szczoteczki soniczne, które wykonują ruchy wymiatające w tempie od ponad 30 000 do nawet 96 000 ruchów na minutę. Podczas pracy urządzenia emitowane są fale dźwiękowe, które wprawiają włosie w bardzo szybki ruch drgający.
Dzięki temu w płynie śliny zmieszanej z pastą wytwarzają się mikrobąbelki, które uderzają w powierzchnię zębów i skutecznie usuwają płytkę nazębną. Charakterystyczny ruch i specjalnie wyprofilowane końcówki tych modeli zapobiegają nadmiernemu wycieraniu się szkliwa, a także cofaniu się dziąseł.
Szczoteczki soniczne uchodzą aktualnie za najlepsze urządzenia do utrzymywania higieny jamy ustnej. Czyszczą najtrudniej dostępne miejsca, usuwają przebarwienia oraz posiadają zwiększone możliwości wybielania zębów. Wśród szczoteczek sonicznych dostępnych na rynku znaleźć można zarówno modele proste z podstawowym trybem oczyszczania jamy ustnej, jak i modele bardziej nowoczesne.
Którą szczoteczkę wybrać - elektryczną czy soniczną?
Przed powstaniem płytki i kamienia nazębnego może nas ochronić tylko regularne mycie zębów z pomocą szczoteczki. W tym przypadku bardzo ważne jest właściwe dopasowanie końcówek, a konkretnie ich wielkość oraz twardość włosia. Innej główki potrzebuje kilkuletnie dziecko, innej z kolei dorosła osoba.
Więcej uwagi higienie jamy ustnej powinny poświęcić osoby noszące aparaty nazębne, implanty, korony czy mosty dentystyczne. W takich przypadkach warto zainwestować w nowoczesne szczoteczki soniczne. Pulsacyjne i oscylacyjno-rotacyjne ruchy szczoteczki elektrycznej bardzo dobrze radzą sobie z płytką nazębną nawet w okolicach przestrzeni międzyzębowych i kieszonek dziąsłowych. Jednak modele soniczne zrobią to jeszcze lepiej, zapobiegając przy tym cofaniu się dziąseł oraz nadmiernemu wycieraniu się szkliwa.
Znając stan naszego uzębienia i działanie przedstawionych modeli, nie powinniśmy mieć problemów w podjęciu decyzji, która szczoteczka będzie dla nas najlepsza - soniczna czy elektryczna. Zaletą szczoteczki eletrycznej może być niższa cena, jednak szczoteczka soniczna będzie skuteczniejsza oraz delikatniejsza dla szliwa oraz dziąseł.
Najlepsze szczoteczki soniczne do zębów potrafią generować nawet do 96 000 ruchów sonicznych na minutę, a więc potrafią być nawet 10 razy szybsze niż klasyczne szczoteczki elektryczne. Częstsza styczność z płytką nazębną oznacza dokładniejsze czyszczenie w tym samym czasie.

Jak wybrać dobrą szczoteczkę elektryczną?
Niezależnie od tego na jaki mechanizm czyszczący - soniczny czy obrotowy - się zdecydujesz, jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, jeśli chcesz wyposażyć się w dobrą szczoteczkę na lata. Do najważniejszych parametrów należą:
- Ilość ruchów na minutę – najlepszy parametr określający wydajność szczoteczki. Im więcej ruchów oscylacyjnych lub sonicznych, tym skuteczniejsze czyszczenie.
- Regulacja prędkości – ta funkcja pozwala na dostosowanie intensywności pracy do indywidualnych preferencji, ale przede wszystkim także stanu zębów i dziąseł.
- Sygnalizator czasu mycia – to obecnie podstawowa funkcja w każdym dobrym modelu - dzięki sygnalizatorowi, który powiadamia o upływie zalecanego na szczotkowanie czasu, czyszczenie zębów zawsze odbywa się poprawnie, a użytkownik nie musi skupiać się na tym, czy wystarczająco długo używa urządzenia.
- Czujnik siły nacisku – pozwala na dostosowanie nacisku szczoteczki do kondycji zębów oraz ich wrażliwości - podobnie jak regulacja prędkości, funkcja jest przydatna np. przy nawrażliwych dziąsłach.
- Czas pracy urządzenia – od tego parametry będzie zależało co jaki czas sprzęt będzie musiał być ponownie naładowany. Im dłuższy czas na jednym ładowaniu, tym większy komfort na wyjazdach i wakacjach.
Najlepsi producenci szczoteczek elektrycznych i sonicznych
Pionierem w segmencie klasycznych szczoteczek elektrycznych jest bez wątpienia Braun. Ten producent ma największą ofertę modeli obrotowych, w różnych przedziałach cenowych i wyposażonych w różnorodne udogodnienia.
W kategorii szczoteczek sonicznych uwagę zwraca przede wszystkim Philips, za którym także stoi bogate zaplecze technologiczne, ale i marka Oclean, która oferuje konkurencyjne parametry w korzystnych cenach. W tyle nie pozostaje także polski producent sprzętu medycznego Oromed.