Pralka - wymiary standardowe modeli

Wymiary pralki najczęściej determinują możliwości aranżacji łazienki. Wiedząc, jakie rozmiary mają poszczególne rodzaje tych urządzeń, będziesz w stanie łatwo wybrać najlepszy model dla swojego mieszkania. Sprawdź nasz przegląd i zdobądź kompleksową wiedzę w pigułce.

Pralka - wymiary standardowe modeli

Na rynku mamy do wyboru naprawdę sporo rodzajów pralek. Najpopularniejsze są oczywiście modele pełnogabarytowe ładowane od przodu. Zależnie od tego, jakiej dokładnie są wielkości, mogą oferować pojemność od 6 do nawet 12 kg. Nieco większe gabaryty mają często pralki przeznaczone do zabudowy, do których zmieścimy od 6 do 9 kg wsadu.

Jeżeli chodzi o pralki, które mają najmniejszą głębokość, będą to pralki Slim oraz Superslim. Ten parametr w ich przypadku waha się w zakresie pomiędzy 39 a 45 cm. Z kolei najmniejsze na szerokość będą pralki ładowane od góry.

Z czym wiąże się wybór poszczególnych modeli? Już wyjaśniamy.

Amica NAAWSG814BiS

Amica NAAWSG814BiS

Pełnogabarytowe pralki ładowane od przodu

Wymiary standardowych pralek ładowanych od przodu wynoszą:

  • 59 - 60 cm szerokości,
  • 84 - 85 cm wysokości,
  • 45 - 68 cm głębokości.

Najczęściej spotkamy modele mierzące około 60 cm szerokości i 85 wysokości, a główną różnicę pomiędzy nimi stanowi głębokość oraz idąca za nią ładowność. 

Jako że te modele oferują co do zasady sporą ładowność (od 6 - 12 kg), sprawdzają się praktycznie w każdym domu, także w przypadku większej rodziny. Fakt, że za jednym zamachem możemy wyprać sporą ilość prania ma jednak swoją cenę.

Modele pełnogabarytowe wymagają dużej przestrzeni. Przede wszystkim musimy zadbać o to, żeby pozostawić miejsce zapewniające swobodny dostęp od przodu urządzenia. Musimy przecież mieć możliwość otworzenia drzwiczek. Po obu stronach urządzenia także zaleca się pozostawić kilka centymetrów przestrzeni.

Ten rodzaj sprzętu jest jednak o tyle wdzięczny, że umożliwia zabudowanie blatem, co z kolei zapewnia dodatkową przestrzeń podręczną.

Pralki ładowane od przodu są najchętniej wybieranym rozwiązaniem na rynku. Nie ma się zresztą czemu dziwić, ponieważ oferują najwyższą funkcjonalność, a przy tym także największą ilość dodatkowych funkcji i najświeższych technologicznych udogodnień. Konkurencja w tym segmencie jest zdecydowanie najwyższa, przez co producenci stale unowocześniają swoje produkty.

Czytaj więcej: Ranking pralek - najlepsze pralki tego roku [TOP 10]

Indesit MTWSE 61294 WK EE

Indesit MTWSE 61294 WK EE

Pralki typu Slim

Pralki typu Slim to - można powiedzieć - podkategoria standardowych pralek ładowanych od przodu. To popularna grupa produktów, pozwalająca oszczędzić trochę miejsca na głębokości. 

Tego typu pralki najczęściej mają wymiary:

  • 59 - 60 cm szerokości,
  • 84 - 85 cm wysokości,
  • 40 - 45 cm głębokości.

Dzięki swojej bardziej kompaktowej budowie mogą być umiejscowione na przykład w garderobie. Przy tym wcale nie jest powiedziane, że nie sprawdzą się w przypadku większej rodziny. Pralki Slim potrafią bowiem zmieścić od 4 do 7 kg wsadu - zależnie od głębokości.

Prócz pralek typu Slim producenci wyróżniają jeszcze jeden segment produktów - pralki Super Slim.

Pralki typu Super Slim

Przyjmuje się, że te modele mierzą:

  • 59 - 60 cm szerokości,
  • 84 - 85 cm wysokości,
  • 33 - 39 cm głębokości.

Szerokość oraz wysokość takiej wersji pralki nie różni się więc od standardowego modelu ładowanego od przodu. Wyróżnia ją natomiast głębokość, która potrafi wynosić nawet zaledwie 33 cm. To doskonały wybór do kawalerki, który oferuje ładowność na poziomie od 4 do 6 kg.

W porównaniu do pralek ładowanych od góry ładowność modeli Super Slim jest w istocie nieco niższa. Warto jednak zauważyć, że w tym przypadku nie musimy rezygnować z miejsca na blacie, które w małych przestrzeniach potrafi mieć niebagatelne znaczenie.

Whirlpool TDLR 6040L PL/­N

Whirlpool TDLR 6040L PL/­N

Pralki ładowane od góry

Pralki ładowane od góry to rozwiązanie szczególnie chętnie wybierane do kawalerek i małych łazienek. Dzięki temu, że są niezwykle wąskie (mierzą zazwyczaj 40 cm), mieszczą się zarówno w łazience, jak i każdym innym pomieszczeniu, jeśli zachodzi taka konieczność.

Ogólne wymiary produktów z tego segmentu wynoszą:

  • 40 cm szerokości,
  • 87 - 91 cm wysokości,
  • 60 cm głębokości.

Do największych zalet tych kompaktowych modeli należy zaliczyć wyjątkowo sensowną ładowność, która najczęściej waha się w przedziale 6 - 7 kg. To wartość, którą spotykamy także w pełnogabarytowych modelach.

Ładowanie pralki od góry zwiększa komfort poruszania się po małej przestrzeni łazienki. Wymaga jednak, by nad pralką pozostała odpowiednia ilość miejsca, które umożliwi wygodne otwieranie klapy. Ewentualna zabudowa półkami jest więc możliwa wyłącznie na dużej wysokości.

Sprawdź: Najlepsze pralki ładowane od góry - Ranking

Bosch WIW28542EU

Bosch WIW28542EU

Pralki do zabudowy

Choć mogłoby się wydawać, że pralki do zabudowy nie będą znacznie różniły się od standardowych modeli ładowanych od frontu, ich wymiary są nieco inne i wynoszą:

  • 59 - 60 cm szerokości,
  • 81 - 83 cm wysokości,
  • 54 - 57 cm głębokości.

Są one więc przede wszystkim szersze. Pralki do zabudowy mogą sprawdzać się zarówno w większych, jak i mniejszych przestrzeniach. Jednocześnie umożliwiają maksymalnie estetyczną aranżację wnętrza. 

Pośród takich nowoczesnych rozwiązań warto uwzględnić także zakup pralko-suszarki

Na co zwracać największą uwagę przy wymiarach pralki?

Warto przede wszystkim wziąć pod uwagę fakt, że w rzeczywistości zdarza się, że producenci nie wliczają do parametru głębokości tych elementów, które wystają poza blat urządzenia. Ma to miejsce przede wszystkim w przypadku pralek ładowanych od przodu. Głębokość sprzętu nie obejmuje drzwiczek, które jednak praktycznie zawsze wystają na kilka centymetrów od frontowej obudowy.

Podobnie jest w kwestii rur i złączy z tyłu urządzeń i dotyczy to zarówno modeli ładowanych od frontu, jak i tych ładowanych od góry. Należy po prostu uwzględnić dodatkowe miejsce (ok. 5 cm) na przechowywanie tych elementów.

Dobrym rozwiązaniem jest też posiadanie rysunku producenta, uwzględniającego dokładnie wymiary każdego z elementów.

Czytaj także: Dobra pralka do 1000 zł - jak wybrać?

Pralka - wymiary standardowe modeli

Indesit MTWSE 61294 WK EE

Wymiary pralki a ładowność

Czy większe wymiary pralki zawsze wiążą się z większą ładownością? Odpowiedź brzmi - to zależy. Najczęściej tak, choć nie zawsze. Zdarza się, że mierzące dokładnie tyle samo pralki ładowane od góry umożliwiają załadunek 6, 7 a nawet i 8 kg prania.

Podobnie jest w przypadku pralek ładowanych od frontu. Modele, które mają bardzo podobne wymiary (na przykład z różnicami rzędu centymetra), mogą oferować 7, 8 albo nawet 11 kg ładowności. Wpływ na te różnice ma przede wszystkim konstrukcja urządzenia i zastosowane przez producenta technologie. 

Oceniając swoje potrzeby oraz możliwości techniczne poszczególnych urządzeń trzeba pamiętać, że określona w specyfikacji ładowność odnosi się przeważnie do standardowego programu. Specjalne programy, takie jak na przykład pranie szybkie, mogą mieć nałożone zupełnie inne ograniczenia odnośnie wagi wsadu.

Podsumowanie

Rynek oferuje wiele rodzajów pralek, dzięki czemu każdy jest w stanie wybrać rozwiązanie dobre dla siebie. Nawet, jeśli dysponuje naprawdę małą przestrzenią. Bywa jednak tak, że najbardziej kompaktowe modele, takie jak na przykład pralki ładowane od góry, zmuszają nas do pewnych kompromisów z uwagi na fakt, że nie są wyposażone w najświeższe udogodnienia, nie dysponują też szczególnie rozbudowaną gamą programów prania.

Warto więc dokładnie przemyśleć swoją decyzję o wyborze pralki, uwzględniając możliwości jej ustawienia w różnych pomieszczeniach mieszkania. Może okazać się, że płytka pralka typu Slim zmieści się w kuchni lub garderobie, a będzie oferowała znacznie wyższy komfort oraz kulturę pracy. 

Sprawdź wszystkie pralki w naszej ofercie i wybierz model najlepszy dla siebie.