Jak wybrać okap podszafkowy z filtrem węglowym?

W naszych czasach trudno wyobrazić sobie kuchnię bez okapu. Tym bardziej, jeśli często gotujemy w domu. Pośród dwóch rodzajów okapów dostępnych na rynku, czyli kominowych i pochłaniających, to właśnie to drugie rozwiązanie jest wybierane częściej. 

Dlaczego warto zdecydować się na okap z filtrem węglowym? Jak wybrać najlepszy model? Dowiesz się tego z poniższego materiału.

Najlepszy okap podszafkowy z filtrem węglowym -TOP 5

  1. Amica OMC6451B HC - oferuje doskonałą wydajność energetyczną (klasa A) oraz wysoką moc wyciągu (650 m³/h).
  2. Maan Ares 60 - solidny, elegancki i wydajny (570 m³/h).
  3. Elica Lane BL/­A/­52 - charakteryzuje się wysoką wydajnością 550 m³/h oraz wysoką kulturą pracy (49-65 db).
  4. Teka GFG2 - z wysokiej jakości, 12-warstwowymi filtrami metalowymi, oferujący wydajność 388 m³/h.
  5. Electrolux LFU215X - tani i dobry okap o mocy wyciągu 272 m³/h.

Okap z filtrem węglowym, a okap kominowy

Główna różnica pomiędzy okapem z filtrem węglowym i wersją kominową wynika ze sposobu montażu. Okap kominowy działa w trybie wyciągu i jest podłączany do kanału wentylacyjnego. Tymczasem okap z filtrem węglowym to model działający w trybie pochłaniacza. 

To, co w największej mierze wpływa na fakt, że okap z filtrem węglowym jest wybierany chętniej i częściej to fakt, że może on działać samodzielnie. Może być instalowany w każdej kuchni, ponieważ nie wymaga podłączenia do komina.

Elica Lane BL/­A/­52

Jak działa okap z filtrem węglowym?

Zamiast odprowadzać opary do kanału wentylacyjnego, okap z filtrem węglowym pochłania wszelkie zanieczyszczenia dzięki filtrom węglowym. Tego typu filtry składają się z cząstek węgla aktywnego, które bardzo dobrze absorbują zarówno parę wodną, jak i różnorodne zapachy. 

Jeżeli okap dysponuje dużą mocą, mamy gwarancję, że na ścianach kuchni nie będą osadzać się żadne osady, a ilość zapachów powstających podczas gotowania będzie zminimalizowana. 

Podczas używania okapu tego typu trzeba jednak pamiętać o tym, by pozostawić urządzenie włączone jeszcze jakiś czas po zakończeniu gotowania, ponieważ filtr - który nabiera wilgoci - powinien mieć czas, żeby się osuszyć. Co więcej, należy zadbać także o regularną wymianę filtrów, ponieważ w przeciągu 3-6 miesięcy tracą one swoje właściwości absorpcyjne. 

Koszt standardowych filtrów waha się w przedziale od 20 do 100 zł, jednak istnieje także bardziej praktyczne rozwiązanie, nie wymagające tak częstych nakładów finansowych. Są to filtry węglowe wielokrotnego użytku, które potrafią wystarczyć nawet na 2-3 lata.

Rodzaje okapów w trybie pochłaniacza

Jeśli chodzi o najpopularniejsze rodzaje okapów z filtrem węglowym, przodują zdecydowanie okapy podszafkowe. Poza nimi do wyboru mamy także okapy teleskopowe. Czym różnią się te dwie kategorie? 

Okap podszafkowy możemy zainstalować niezależnie od innych elementów kuchni. Oznacza to, że urządzenie może finalnie znaleźć się zarówno pod szafką, jak i zawisnąć na ścianie jako samodzielne urządzenie. Z kolei okap teleskopowy montuje się wyłącznie w dnie szafki.

Za wyborem okapu podszafkowego zamiast teleskopowego przemawia także fakt, że zazwyczaj ten rodzaj urządzenia dysponuje wyższą mocą.

Amica OMC6451B HC

Jak wybrać okap podszafkowy z filtrem węglowym?

Najważniejszą kwestią do uwzględnienia przy wyborze okapu podszafkowego jest oczywiście jego maksymalna wydajność. Ten parametr określa precyzyjnie jak dużą ilość powietrza wybrany model będzie mógł przefiltrować w ciągu godziny. Warto także sprawdzić moc absorpcji, która zależy bezpośrednio od wielkości granulacji filtra.

Kolejną istotną rzeczą są wymiary. Okap powinien bowiem być nieco szerszy niż znajdująca się pod nim kuchenka gazowa albo płyta grzewcza. Dobrze też, jeśli wybrany przez nas model oferuje możliwość regulacji wysokości. 

Na wygodę codziennego użytkowania będą z kolei miały przełożenie takie kwestie jak rodzaj panelu sterowania (panel może być sterowany dotykowo, elektronicznie albo mechanicznie), kultura pracy, czyli poziom hałasu generowany podczas pracy urządzenia, a także funkcje dodatkowe. Pośród tych ostatnich można wymienić mocne i padające pod szerokim kątem światło LED, funkcję automatycznego włączania, timer, zegar czy wskaźnik zużycia filtrów.

Kryterium energooszczędności może nie będzie kluczowym parametrem dla większości użytkowników, ale warto wiedzieć, że mniej prądu zużyje urządzenie w klasie A niż F.

Wiadomym jest też, że najlepiej zdecydować się na okap sprawdzonej marki. Niezależnie od tego, w jakim przedziale cenowym szukamy swojego modelu, producenci tacy jak Electrolux, Bosch, Siemens, Amica czy Whirlpool, mają na tyle szeroki asortyment, że na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Ile kosztuje dobry okap podszafkowy?

Okapy podszafkowe nie są drogimi urządzeniami. Choć na rynku są dostępne modele kosztujące nawet i powyżej tysiąca złotych - takie jak choćby Elica Lane BL/­A/­72 o wydajności na poziomie 550 m³/h - gama okapów jest bardzo szeroka. 

Tani i dobry model porządnej marki, jaką jest Electrolux, kupimy już za niecałe 350 zł. Za przykład może posłużyć model LFU215X oraz LFU216X, które oferują wydajność 272 m³/h.

Dostępne są także rozwiązania ze średniego segmentu cenowego, czego obrazem jest na przykład Teka GFG2.

Dla kogo najlepszy będzie okap z filtrem węglowym?

Pochłaniający okap z filtrem węglowym może zostać umieszczony w dowolnym miejscu kuchni i nie wymaga tworzenia specyficznej instalacji, która podłączy go do komina. Tym samym jest to więc rozwiązanie maksymalnie wygodne, a zarazem gwarantujące najwyższą estetykę.

Na rynku dostępne są różne rodzaje okapów pochłaniających, więc niezależnie od wielkości kuchni oraz jej aranżacji, jesteśmy w stanie wybrać odpowiednie rozwiązanie, które jednocześnie odpowie naszym potrzebom wizualnym.

Bogata oferta okapów w naszym sklepie obejmuje zarówno modele o designerskich kształtach, jak i klasyczne modele o sprawdzonej funkcjonalności.