Na jakiej wysokości okap - jak mierzyć wysokość do okapu?

Odpowiednia wysokość okapu to gwarancja skuteczności jego pracy. Właściwą wysokość należy wymierzyć już na etapie projektu. Na szczęście każdy rodzaj okapu ma określone wytyczne montażowe, dzięki czemu nie musimy martwić się, co zrobić, by wybrany przez nas model mógł osiągać określone przez producenta parametry.

Jeżeli zależy Ci na tym, żeby Twój okap działał cicho i wydajnie, sprawdź wskazówki instalacyjne, które zawarliśmy w poniższym materiale.

Dlaczego wysokość montażu okapu kuchennego ma znaczenie?

Jeżeli okap znajdzie się na zbyt dużej wysokości wobec płyty grzewczej lub kuchenki, jego zdolność pochłaniania może w praktyce okazać się znacznie niższa od wartości, które deklaruje producent. Z kolei w odwrotnej sytuacji, gdy zamontujemy urządzenie zbyt nisko, narażamy je na uszkodzenie albo wadliwe funkcjonowanie ze względu na oddziaływanie wysokich temperatur.

Montaż okapu kuchennego na odpowiedniej wysokości gwarantuje więc nie tylko prawidłowe działanie urządzenia, ale też wpływa na jego zużywanie się oraz - w konsekwencji - na ogólną żywotność. Osobną kwestią jest bezpieczeństwo użytkowania, które ma szczególne znaczenie w przypadku kuchenek gazowych.

Choć aspekt wygody obsługi jest drugorzędny w porównaniu do bezpieczeństwa użytkowania i efektywności działania sprzętu, przy montażu warto zwrócić na to uwagę. Mimo że same przyciski funkcyjne zazwyczaj znajdują się w dolnej części urządzenia, inna wysokość montażu będzie odpowiednia dla osób wysokich, a inna dla niskich. Zbyt nisko zawieszony okap może utrudniać obsługę kuchenki lub płyty grzewczej.

Elica Lane IX/­A/­52 - okap do montażu wewnątrz szafki

Na jakiej wysokości okap nad płytą grzewczą i kuchenką?

Montaż okapu zależy w dużej mierze od rodzaju urządzenia do gotowania, na jakie zdecydujemy się w naszej kuchni. Na innej wysokości musimy zaplanować okap w przypadku kuchenki gazowej, a na innej, jeśli decydujemy się na nowoczesną płytę grzewczą, na przykład indukcyjną. 

Odległość od kuchenki gazowej

Jeżeli w kuchni montujemy kuchenkę gazową z płomieniem, minimalna odległość, jaką według producentów powinniśmy zachować między nią, a okapem, wynosi 40-50 cm.  Taka wartość jest zalecana dla okapów przyściennych skośnych

Największego odstępu od kuchenki wymaga instalacja okapu sufitowego. W tym wypadku powinniśmy pozostawić 150 cm odległości od palników. Prócz dwóch powyższych opcji, do wyboru mamy także montaż okapu przyściennego typu T-line. Tego typu modele, które charakteryzuje budowa w formie odwróconej litery T, wiesza się na wysokości około 70-75 cm od kuchenki gazowej. W tej kategorii produktów znajdziemy zarówno okapy do zabudowy, teleskopowe, jak i wyspowe.

Odległość od płyty elektrycznej

Jak można się łatwo domyślić, odległość okapu od płyty elektrycznej będzie mniej restrykcyjna niż w przypadku kuchenki gazowej z płomieniem. Nie są to jednak wartości diametralnie różne. W przypadku okapów sufitowych oraz okapów przyściennych skośnych zalecane odległości są wręcz takie same jak w przypadku kuchenek. W pierwszym przypadku musimy zachować 150 cm odległości, w drugim około 40-50 cm. 

Jedynie w przypadku okapów przyściennych typu T-line możemy pozwolić sobie na umiejscowienie urządzenia nieco niżej. Zalecenia producentów mówią bowiem o odległościach rzędu 60-70 cm. 

W powyższych przypadkach nie ma znaczenia, czy mówimy o standardowej płycie elektrycznej, popularnej płycie indukcyjnej czy modelu ceramicznym. Wszystkie te produkty generują podobne ilości ciepła podczas swojej pracy, a z uwagi na brak płomienia - nie stanowią najmniejszego zagrożenia dla pracy okapu. 

Czytaj więcej: Rodzaje okapów - jaki będzie najlepszy do twojej kuchni?

Okap wyspowy tuba MAAN Elba 31

Jak zadbać o cichą i efektywną pracę okapu?

Montaż okapu na odpowiedniej wysokości jest jednym z głównych czynników, które mają przełożenie na efektywność pracy urządzenia. Dodatkowo warto uwzględnić kilka innych aspektów, które także mogą bezpośrednio wpływać na wydajność oraz na kulturę pracy wybranego przez nas sprzętu. 

Po pierwsze, należy bezwzględnie przestrzegać wytycznych producenta co do sposobu montażu. Stabilna i solidna instalacja zapewni bowiem, że ruch wentylatora nie będzie powodował drgań, a co za tym idzie - nieprzewidzianych decybeli. 

Najlepiej byłoby zamontować okap na ścianie o mocnej konstrukcji, a nie z regipsu, który dobrze przewodzi drgania. Instalacja kuchenna nie zawsze jednak pozostawia nam wybór. To, co możemy zrobić, to pomyśleć o wygłuszeniu rur wentylacyjnych na przykład z pomocą wełny mineralnej. 

Odpowiednia konserwacja urządzenia także nie pozostaje bez znaczenia, jeśli chodzi o cichą pracę i efektywność. Mycie metalowego filtra co najmniej raz w miesiącu (w zależności od częstotliwości gotowania w domu) nie tylko podwyższy kulturę pracy oraz wydajność, ale także przedłuży żywotność okapu. 

Jeżeli mamy taką możliwość, możemy też rozważyć podłączenie okapu do zewnętrznego silnika, który z kolei umieścilibyśmy w odrębnym pomieszczeniu typu kotłownia, piwnica czy poddasze. 

Sprawdź również: Cichy okap - jak wybrać odpowiedni model?

Prawidłowy montaż okapu kuchennego - podsumowanie

Sprawnie działający okap kuchenny usuwa wszelkie niechciane substancje, będące pozostałościami gotowania. Wystarczy zamontować urządzenie na odpowiedniej wysokości i podążać za wytycznymi producenta, by móc zapomnieć o osadzającym się na meblach tłuszczu, nieprzyjemnych zapachach czy wilgoci.

Co więcej, jest kilka sposobów na to, by ograniczyć ilość decybeli generowanych przez urządzenie bez obniżania jego wydajności. Warto uwzględnić je przy montażu i na długo cieszyć się wysoką efektywnością i kulturą pracy. 

Czytaj również: Jaki okap kuchenny wybrać? Na co zwracać uwagę?