Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy?

Lodówka, która jest dobrze dobrana pod potrzeby domowników jest gwarancją funkcjonalnej kuchni. Dobry sprzęt potrafi nawet sprawić, że będziemy chętniej wykonywać wszelkie kuchenne zadania. Dodatkowo nowoczesne lodówki potrafią zachwycać designem i inteligentnymi technologicznymi udogodnieniami.

Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy - w którym segmencie produktów znajdziemy najciekawsze rozwiązania? Jaki model będzie najlepszy dla Ciebie? Podpowiadamy.

Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy - co trzeba uwzględnić?

Podstawową kwestią, która może ograniczyć wybór pomiędzy lodówką wolnostojącą, a sprzętem do zabudowy są wymiary przestrzeni kuchennej, jakimi dysponujemy. Pośród najlepszych modeli wolnostojących z łatwością znajdziemy lodówkę Slim, która będzie jednocześnie wąska i pakowna. O takie rozwiązanie będzie z pewnością trudniej w kategorii lodówek do zabudowy, których jest na rynku nieporównywalnie mniej do wyboru.

Dobrym przykładem funkcjonalnej i nie za drogiej lodówki Slim jest Amica FK2995.2FTH. Oferuje ona 180 litrów pojemności w chłodziarce oraz 70 litrów pojemności w zamrażarce. Dodatkowo jest wyposażona w pełny No Frost i najnowocześniejsze udogodnienia.

Dodatkowo trzeba uwzględnić, czy posiadamy specjalistę, który będzie potrafił sprawnie zainstalować lodówkę do zabudowy. O ile lodówka wolnostojąca nie wymaga specjalnych umiejętności, tak model przeznaczony pod zabudowę będzie znacznie bardziej wymagający.

No i w końcu trzeba zadać sobie pytanie, ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na zakup sprzętu i jakie funkcjonalności chcemy mieć do dyspozycji. W dalszej części artykułu pomożemy Ci odpowiedzieć na te pytania.

Zalety lodówek wolnostojących

Duża ilość lodówek wolnostojących na rynku sprawia, że producenci mocno ze sobą konkurują. Oferują coraz ciekawsze udogodnienia i technologie, konkurują także cenowo. Dzięki temu w tym segmencie znacznie łatwiej jest znaleźć naprawdę funkcjonalny i wysokiej jakości model w dobrej cenie, który będzie dodatkowo posiadał dystrybutor wody, kostkarkę do lodu czy wyświetlacz LCD.

Ponadto w kategorii lodówek wolnostojących mamy do wyboru znacznie więcej różnorodnych stylistyk (w tym retro), kolorów jak i rodzajów modeli. Dzięki temu możemy na przykład zdecydować, czy lepszy będzie dla nas model jednodrzwiowy, dwudrzwiowy czy multidoor.

Lodówka Side By Side Samsung RS67A8810S9/­EF

Najciekawsze rodzaje lodówek wolnostojących

Lodówki Side by Side

Lodówki Side by Side - czyli dwudrzwiowe - po jednej stronie mają lodówkę, a po drugiej zamrażarkę. Oferują wysoki komfort użytkowania i bardzo łatwy dostęp do wszystkich produktów. Wbrew pozorom nie są znacznie większe gabarytowo niż klasyczne lodówki jednodrzwiowe, przez co znajdują zastosowanie w każdego rodzaju kuchniach. 

Za możliwością maksymalnie efektywnej organizacji przestrzeni wewnętrznej idzie jednak dość wysoka cena - te modele są znacznie droższe niż standardowe, a dodatkowo zużywają więcej energii. Trzeba jednak przyznać, że prezentują się nadzwyczaj stylowo i często oferują dodatkowe udogodnienia, takie jak choćby zewnętrzny dystrybutor wody i lodu.

Pośród najciekawszych lodówek typu Side by Side można wymienić na przykład model Samsung RS67A8810S9/­EF,  Whirlpool WQ9 U1GX czy Bosch KFN 96VPEA.

Lodówka French Door Samsung RF23R62E3B1/­EO

Lodówki French Door

French Door to kolejny rodzaj lodówek, których nie znajdziemy w kategorii sprzętów do zabudowy. W tym przypadku chłodziarkę (umieszczoną w części górnej) otwiera się za pomocą dwóch wygodnych drzwi, z kolei do zamrażarki mamy dostęp w formie szuflady albo szuflad.

Podobnie jak w przypadku lodówek Side by Side, te modele także nie należą do najtańszych ani do najbardziej wydajnych energetycznie (choć zdarzają się wyjątki). Dzięki poszerzonej strefie chłodzącej gwarantują jednak najwyższy komfort codziennego użytkowania, jak i możliwość łatwego przechowywania dowolnej wielkości garnków, pater czy blach.

Na jakie lodówki French Door warto zwrócić uwagę? Niezawodną jakość oferują modele Samsung: RF23R62E3B1/­EO czy RF50A5202S9.

Retro lodówki

W kategorii lodówek wolnostojących znajdziemy także modele w stylu retro.  Amica FK2965.3GAA, Amica KGC15634S, Ravanson LKK-210RB czy Ravanson LKK-250RC to modele, które odmienią wnętrze, wprowadzając do nich przytulną, swojską atmosferę.

Lodówka wolnostojąca Electrolux LNT7ME36G2

Ile kosztuje dobra lodówka wolnostojąca?

Jednym z fajniejszych aspektów przy wyborze lodówki wolnostojącej jest fakt, że nawet w segmencie do 2000 złotych jesteśmy w stanie wybrać pojemny, cichy i energooszczędny model, który posłuży nam przez długi czas. Takich lodówek możemy szukać w asortymencie marek Amica, Whirlpool, MPM czy Indesit.

Czytaj więcej: Ranking lodówek do 2000 zł - TOP 10 najlepszych modeli

Jeżeli mamy większy budżet możemy przeznaczyć go na rzecz większej pojemności sprzętu, dłuższej gwarancji, wyższej klasy energetycznej (która przełoży się na niższe rachunki za prąd) czy też po prostu dodatkowe udogodnienia.

Przykładem takiej dobrej lodówki z nieco wyższego segmentu cenowego może być Electrolux LNT7ME36G2. Wyposażona we wnętrze ze stali nierdzewnej oraz technologię Cooling 360° zapewnia stabilne warunki temperaturowe - najważniejsze dla zachowania świeżości przechowywanych produktów.

Cechujące się najniższą awaryjnością i wysoką jakością produkty znajdziesz także w ofercie takich producentów jak Bosch czy Samsung.

Zalety i wady lodówek do zabudowy

Lodówki do zabudowy są zdecydowanie trudniejsze w montażu i ewentualnej naprawie. W tej kategorii nie ma co liczyć na modele Side by Side czy multidoor, trudniej także o najpopularniejsze udogodnienia, którymi konkurują producenci lodówek wolnostojących.

Niezaprzeczalną zaletą lodówki do zabudowy jest jednak jej estetyczny wygląd i możliwość perfekcyjnego dopasowania designu całej kuchni. Co więcej, dzięki temu, że zabudowa pochłania część generowanych przez sprzęt decybeli, lodówka może pracować znacznie ciszej. Jest też łatwiejsza do utrzymania w czystości.

Lodówka do zabudowy Electrolux ENS6TE19S

Ile kosztuje dobra lodówka do zabudowy?

Lodówka do zabudowy to - co do zasady - większy wydatek. Choć są producenci, którzy oferują sensowne modele w niskich cenach, takie jak na przykład Whirlpool ART 65021, często zmuszają one użytkownika do pewnych kompromisów. Przykładowo nie posiadają wbudowanego systemu No Frost, a wyłącznie LessFrost.

Najlepsze modele to takie, które posiadają: pełny No Frost (zwalniający nas z obowiązku ręcznego rozmrażania zamrażarki oraz lodówki), rozsądnie zagospodarowaną przestrzeń i sprawdzone technologie zapewniające sprawny przepływ powietrza oraz stabilną temperaturę.

Jeżeli zależy nam na najwyższej kulturze pracy, dodatkowych funkcjach i wysokiej klasie energetycznej, za lodówkę do zabudowy musimy zapłacić co najmniej 3 tysiące złotych. Pośród jakich marek warto szukać swojego modelu? Przede wszystkim Electrolux, Samsung, ale i Bosch oraz Whirlpool.

Sprawdź także: Ranking lodówek do zabudowy - TOP 10 najlepszych modeli

Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy - podsumowanie

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na lodówkę wolnostojącą czy do zabudowy, pamiętaj o najważniejszych cechach tych urządzeń. Dobra lodówka powinna mieć pojemność odpowiadającą ilości domowników, sensowny układ wnętrza (w tym na przykład pojemniki na owoce, warzywa i mięsa), a także pełny No Frost

Dodatkowo możesz zwrócić uwagę na efektywność energetyczną - im wyższa klasa energetyczna, tym niższe zużycie prądu. Funkcje dodatkowe mogą z kolei okazać się wyjątkowo pomocne w codziennym życiu. Może nie każdy potrzebuje kostkarki czy dystrybutora wody, ale każdy skorzysta z funkcji szybkiego zamrażania czy chłodzenia przy wypakowywaniu zakupów.

Wybierając lodówkę wolnostojącą możemy liczyć na to, że wszystkie powyższe cechy otrzymamy w korzystnej cenie. W przypadku lodówki do zabudowy zapłacimy za nie trochę więcej, ale za to zyskamy jednolity wystrój kuchni, nieco cichszą pracę sprzętu oraz możliwość łatwiejszego utrzymania go w czystości.

Bezdyskusyjną przewagę nad urządzeniami do zabudowy lodówki wolnostojące zyskują wtedy, gdy zależy nam na maksymalnym komforcie użytkowania. Tylko w tej kategorii sprzętów znajdziemy bowiem modele French Door czy Side by Side. 

Ciekawostką na rynku AGD do kuchni są lodówki wolnostojące z możliwością zabudowy. Takie urządzenia nie pozwalają co prawda na kompletną zabudowę, ale możemy je wstawić pomiędzy szafki, przez co widoczny będzie wyłącznie ich front. Jest to możliwe głównie dzięki wąskim ściankom oraz drzwiom montowanym w taki sposób, żeby mogły otwierać się na oścież także wtedy, gdy obok znajdują się inne meble.

Sprawdź wszystkie lodówki w sklepie Sferis i wybierz najlepszą dla siebie i swojej rodziny.