Jaki oczyszczacz powietrza do domu? Sprawdź najlepsze modele

Zanieczyszczone powietrze w naszych mieszkaniach, domach, szkołach, miejscach pracy  i obiektach użyteczności publicznej może powodować liczne dolegliwości zdrowotne i przekładać się na znaczące pogarszanie się naszego stanu zdrowia. Dotyczy to wszystkich, ale szczególnie narażone są dzieci, kobiety w ciąży, a także osoby starsze i chore

Intensywny smog w okresie grzewczym i wiążące się z nim toksyczne pyły zawieszone PM10 i PM2.5, pylące rośliny w czasie wiosny, rozprzestrzeniające się w okresach zachorowań wirusy i bakterie, kurz, czynniki alergenne, pleśń, dym tytoniowy, brzydkie zapachy, formaldehydy oraz wszelkiego rodzaju substancje toksyczne sprawiają, że jakość powietrza drastycznie spada i staje się wręcz dobrem luksusowym.

Oczyszczacz powietrza to nowoczesne urządzenie elektryczne, które ma za zadanie filtrować powietrze i usuwać z niego wszelkie zanieczyszczenia. Czy jest skuteczne? W dzisiejszym wpisie opowiadamy, jak działają oczyszczacze, dlaczego warto zdecydować się na ich zakup i jaki model warto wybrać dla siebie.

Najlepsze oczyszczacze powietrza

Najlepsze oczyszczacze powietrza - Ranking [TOP 5]

Zanim opowiemy dokładnie na czym polega praca oczyszczacza oraz jak warto wybierać jego specyfikacje, chcielibyśmy przedstawić kilka modeli, które są przykładami godnych polecenia, najlepszych oczyszczaczy na rynku.

  1. Sharp FP-J80EUW - musiał znaleźć się w zestawieniu jako jeden z modeli marki, która przoduje w segmencie oczyszczaczy powietrza. Oczyszczacz gwarantuje wydajność 480 m³/h, dzięki czemu dedykowany jest do powierzchni sięgającej 62 m².
  2. Electrolux Pure A9 PA91-404GY - wyróżnia się nie tylko unikalną w skali rynku konstrukcją. To model, który automatycznie reaguje na warunki w otoczeniu i samodzielnie dba o utrzymanie dobrej jakości powietrza. Oferuje wydajność na poziomie 442 m³/h i jest odpowiedni dla pomieszczeń o powierzchni do 37 m².
  3. Philips AC 2936/­13 - Philips także nie pozostaje w tyle. Model AC 2936/­13 może poszczycić się wydajnością oczyszczania na poziomie 400 m³/h. Urządzenie wykrywa i filtruje cząsteczki nawet 800 razy mniejsze od smogu - o rozmiarze do 0,003 μm (mikrometra).
  4. Sharp FP-J60EUW - to kolejny dobry model, oferujący wydajność 396 m³/h. Potrójny system filtracji umożliwia usuwanie zapachów, drobnoustrojów, cząstek kurzu i innych alergenów z powierzchni 48m².
  5. Tefal Intense Pure Air PU6086 - w tym modelu tempo oczyszczania powietrza wynosi 360 m³/h i jest on stworzony z myślą o powierzchniach sięgających nawet 140 m².

Czym jest oczyszczacz powietrza i jak działa?

Oczyszczacz powietrza to funkcjonalne urządzenie, które ma za zadanie zadbać o to, aby w naszym otoczeniu było czyste, czyli zdrowe powietrze. Jego podstawowe przeznaczenie to filtrowanie powietrza i usuwanie z niego wszelkich szkodliwych substancji: zanieczyszczeń, wirusów, bakterii, roztoczy, pleśni, substancji toksycznych, formaldehydów, nieprzyjemnych zapachów, pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5. 

Renomowani producenci urządzeń tego typu dbają o ich cichą pracę, tak abyśmy mogli korzystać z nich w czasie pracy czy też snu. Dodatkowe funkcjonalności oczyszczaczy takie jak jonizacja, nawilżanie powietrza, tryb turbo, tryb przeciwpyłkowy czy wyłącznik zegarowy podwyższają komfort użytkowania, a co za tym idzie jakość naszego życia. 

Każdy z nas robi średnio 900 wdechów na godzinę przez co do płuc wprowadzamy ok 7,5 litra powietrza na minutę, co daje ponad 10 000 litrów powietrza na dobę. Szkodliwe pyły zawarte w powietrzu zwiększają ryzyko zachorowań i śmierci w wyniku chorób płuc, nowotworów czy dolegliwości układu krążenia. 

Oczyszczacze powietrza wyposażone są w wbudowane wentylatory, które inicjują obieg powietrza, przez co powietrze dostaje się do urządzenia. Tam następuje filtracja powietrza. Większość modeli tego typu urządzeń usuwa zanieczyszczenia poprzez przepuszczenie ich przez mechaniczny filtr lub zestaw filtrów. 

Najpopularniejsze są filtry HEPA, które umożliwiają usunięcie najbardziej szkodliwych dla zdrowia pyłów zawieszonych PM 2.5 i PM 10. Na rynku dostępne są następujące klasy filtrów: E10, E11, E12 i H13. Im wyższa klasa filtru, tym większa skuteczność w pochłanianiu najmniejszych i zarazem najbardziej szkodliwych pyłów. 

Modele, które mają dodatkowo wbudowany filtr węglowy, mogą usuwać lotne związki organiczne, m.in. zapachy - czyli to, co dla człowieka nie zawsze jest zdrowe czy pożądane. W zależności od wybranego modelu oczyszczacza, powietrze może zostać poddane nawilżeniu bądź jonizacji. Po usunięciu zanieczyszczeń powietrze zostaje ponownie wydmuchane do otoczenia.

Jakie filtry powinien posiadać dobry oczyszczacz do domu?

Jeżeli chcesz, aby Twój oczyszczasz gwarantował czyste i zdrowe powietrze dla Twojego domu, warto aby zawierał:

  • Filtr HEPA (min. E10) - usuwa najbardziej szkodliwe dla zdrowia pyłki PM 2.5;
  • Filtr węglowy - usuwa nieprzyjemne zapachy i lotne związki organiczne;
  • Filtr wstępny - usuwa duże pyłki i chroni pozostałe filtry przed przedwczesnym zużyciem;
  • Matę ewaporacyjną - zapewnia ona optymalne nawilżenie powietrza w najzdrowszy sposób, ale urządzenia, które oczyszczają i nawilżają stanowią rzadkość na rynku;
  • Jonizator kationowo-anionowy - neutralizuje alergeny oraz likwiduje najmniejszą frakcję pyłów PM 2.5.
Jakie filtry powinien posiadać dobry oczyszczacz do domu

Rodzaje oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza można klasyfikować na wiele sposobów. Najczęściej możemy spotkać się z podziałem tego typu urządzeń ze względu na rodzaj zastosowania lub funkcjonalności. I tak oto wyróżniamy następujące typy oczyszczaczy powietrza.

Oczyszczacze powietrza z wbudowanym nawilżaczem powietrza

Urządzenia 2w1 nie należą do najtańszych, ale potrafią oferować wyższą funkcjonalność niż osobno kupiony oczyszczacz i nawilżacz. W tej kategorii wyróżniają się szczególnie modele marki Sharp, które potrafią oferować wysoką wydajność oczyszczania (np. na poziomie 396m³/h) przy zachowaniu wysokiej wydajności nawilżania.

Zdarza się i tak, że oczyszczacz powietrza z wbudowanym nawilżaczem będzie - z uwagi na swoje spore gabaryty -  nawilżał w sposób bardziej wydajny niż klasyczne, kompaktowe modele. Wartości potrafią plasować się nawet w okolicy 730 ml/h.

Sharp KC-D50EUW to tylko jeden z modeli wartych polecenia.  3 zmywalne filtry, w tym filtr wstępny, HEPA i filtr węglowy, gwarantują skuteczną filtrację, którą wspiera dodatkowo system jonizacji. Nawilżacz wyposażono dodatkowo w kontrolę poziomu wilgotności.

Jonizatory powietrza, czyli oczyszczacze z funkcją jonizacji

Oczyszczacze z funkcją jonizacji cieszą się sporą popularnością, ale nie muszą sprawdzać się u każdego. Decydując się na jonizator warto postawić na zaufaną markę, która przeprowadziła niezależne testy bezpieczeństwa swojej technologii.

Do takich marek należy Sharp. Model FP-J80EUW jest jednym z tych, które posiadają jonizację Plasmacluster z technologią High Density 25000. To urządzenie, które pobiera mało energii, oferuje cichą pracę, a także ma 3-stopniową filtrację.

Oczyszczacze powietrza zwalczające smog

Do grupy oczyszczaczy zwalczających smog zaliczają się przede wszystkim te o największej wydajności oczyszczania powietrza. Wśród nich można wymienić na przykład model Sharp FP-J80EUW o wydajności 480 m³/h, a także Electrolux Pure A9 PA91-404GY, który filtruje powietrze z prędkością 442 m³/h.

Oczyszczacze powietrza dedykowane alergikom

Oczyszczacze powietrza dedykowane alergikom to z kolei te, które posiadają najbardziej rozbudowaną filtrację. W tej kategorii warto zwrócić uwagę na przykład na model Tefal Intense Pure Air PU6086, ponieważ skuteczność jego 4-poziomowej filtracji potwierdzają testy kliniczne. Opatentowany filtr NanoCaptur, według przeprowadzonych testów, nawet dziesięciokrotnie zmniejsza ryzyko reakcji alergicznych.

Jak wybrać dobry oczyszczacz powietrza

Jak wybrać dobry oczyszczacz powietrza?

Dobry oczyszczacz powietrza będzie miał skuteczną, wielopoziomową filtrację, wysoką wydajność i kulturę pracy, a także sprawne i precyzyjne sensory. Na tych kwestiach powinieneś w największej mierze skupić się wybierając oczyszczacz do swojego domu. 

Filtracja

Z powyższych akapitów wiemy już, że podstawą przy wyborze dobrego oczyszczacza do domu jest wysokowydajny filtr cząstek stałych. HEPA jest po prostu jednym z najlepiej przetestowanych i najbardziej godnym zaufania filtrem. Warto zadbać o to, by filtracja była wielostopniowa - im więcej filtrów, tym wyższa skuteczność.

Z drugiej jednak strony - wymiana filtrów też kosztuje. Dlatego przed wyborem konkretnego urządzenia warto podliczyć roczne koszty eksploatacji i wybrać takie rozwiązanie, które jest dla nas akceptowalne. Przykładowo marka Sharp oferuje filtry o nawet 10-letniej żywotności.

Wydajność oczyszczania

Kolejną istotną kwestią jest sprawny wentylator, którego wydajność mierzy się w metrach sześciennych na godzinę. Skuteczny system wymiany powietrza to gwarancja, że powietrze będzie sprawnie filtrowane na określonej przez producenta powierzchni.

Najlepsze oczyszczacze potrafią oferować wydajność na poziomie 800 m³/h, jednak taki model jest zazwyczaj sporym wydatkiem. Godne polecenia modele ze średniego segmentu cenowego najczęściej oferują wydajność sięgającą 300-500 m³/h.

Kultura pracy

Wybierając oczyszczacz warto również rzucić okiem na maksymalny poziom hałasu, jaki dany model generuje. Jeśli ma on pracować także w nocy, najlepiej sprawdzi się urządzenie, które nie generuje dźwięków powyżej 30 dB lub posiada opcję trybu nocnego. Tu należy jednak podkreślić, że zazwyczaj tryb nocny wiąże się z redukcją wydajności oczyszczania.

Ilość i jakość sensorów

Precyzyjne czujniki stężenia smogu często pozwalają na automatyczne dopasowanie trybu pracy do wykrytej jakości powietrza. Inne sensory mogą na przykład informować o potrzebie wymiany wkładu, bieżącej temperaturze czy wilgotności.

Ilość i jakość sensorów może mieć duże znaczenie dla komfortu codziennego użytkowania urządzenia. Nieprecyzyjne czujniki nie wykryją bowiem mniejszych stężeń zanieczyszczeń, przez co urządzenie nie uruchomi tryby intensywniejszej pracy.

Najlepsi producenci oczyszczaczy powietrza

Najlepsi producenci oczyszczaczy powietrza

Wybierając oczyszczacz powietrza do domu, szczególną uwagę warto zwrócić na renomowanych producentów. To właśnie oni inwestują najwięcej w opracowywanie oraz testowanie swoich technologii, dzięki czemu oferują najlepsze i najbardziej sprawdzone rozwiązania.

Najwięcej doświadczenia w tym segmencie ma zdecydowanie marka Sharp, która produkuje zarówno oczyszczacze, jak i nawilżacze, a także wydajne urządzenia 2w1. Po sprzętach Sharp można oczekiwać solidnego wykonania, estetyki oraz wysokiej kultury pracy. 

Wśród producentów godnych polecenia trzeba wymienić także markę Philips. Nowoczesne oczyszczacze cechują nowatorskie rozwiązania, takie jak choćby filtr NanoProtect HEPA czy unikalna konstrukcja, która umożliwia pochłanie zanieczyszczeń praktycznie z każdej strony.

Oczyszczacze Elektrolux zasługują na wyróżnienie ze względu na wysokie osiągi oraz unikatową, elegancką stylistykę. Często, dzięki wysokiej wydajności, to właśnie one dobrze sprawdzają się na większym metrażu.

Ile kosztuje dobry oczyszczacz powietrza?

To, ile kosztuje dobry oczyszczacz powietrza, zależy w największej mierze od metrażu, na którym ma on pracować. Modele spod szyldu Xiaomi czy Smartmi można kupić już za 400 - 500 zł i spokojnie sprawdzą się one na metrażu sięgającym 50 m².

Jednak najlepsze oczyszczacze wiążą się raczej z wydatkiem w okolicy 1500 - 1900 zł. Potrafią one obsługiwać większą powierzchnię, na przykład Philips AC 2936/­13 może pracować w pomieszczeniach o powierzchni do 85 m², a Tefal Intense Pure Air PU6086 obsłuży nawet do 140 m².

Te najdroższe produkty oferują dodatkowo np. kilka wskaźników jakości powietrza, filtry, które usuwają brzydkie zapachy czy też wyposażone są w jonizator albo praktyczny moduł Wi-Fi. Nie należy zapominać także o tym, że najczęściej są to modele wyróżniające się estetycznym designem.

Jak poprawnie używać oczyszczacza powietrza?

Jako że ciąge, całoroczne użytkowanie oczyszczacza jest mało efektywne z ekonomicznego punktu widzenia, należy go używać wyłącznie wtedy, kiedy jest ku temu wyraźne wskazanie. Na przykład w przypadku pogorszonego samopoczucia w wyniku intensywnego pylenia traw czy zwiększonego smogu. Ostatecznie nadmierne unikanie bakterii może upośledzać funkcjonowanie układu odpornościowego.

Poprawne używanie oczyszczacza powietrza wiąże się także z regularną wymianą i myciem filtrów oraz utrzymywaniem w czystości wnętrza urządzenia. Każdy producent ma w tej kwestii własne zalecenia i warto się z nimi zapoznać. Najczęściej pod bieżącą wodą umyjemy filtr wstępny, z kolei filtry węglowe i HEPA zazwyczaj odkurza się raz lub dwa razy w miesiącu.

Nie tylko wpływa na jakość wypuszczanego powietrza, ale też przedłuża to żywotność filtrów, które przecież swoje kosztują. Wskaźniki wymiany filtrów, jeśli są wbudowane w danym modelu, informują o konieczności zakupienia nowego filtra.

W przypadku alergików i astmatyków warto dodatkowo pamiętać o konieczności sprzątania pomieszczeń i powierzchni, ponieważ oczyszczacz może podczas swojej pracy wzbijać w powietrze kurz i zanieczyszczenia.

Czytaj także: Jaki oczyszczacz powietrza do domu? Sprawdź najlepsze modele