Jaki dysk SSD do laptopa wybrać?

Dysk twardy to jeden z elementów, które możemy wymienić w niemal każdym laptopie. Jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ pozwala przyspieszyć lub ulepszyć pracę komputera, a także zwiększyć bezpieczeństwo danych. W głównej mierze umożliwia to instalacja tzw. dysków półprzewodnikowych (SSD). Uznaje się je za znacznie wydajniejsze od dysków HDD. Czym się różnią i kiedy warto wybrać dysk SSD do laptopa?

Dysk do laptopa - rodzaje

Dysk twardy służy przede wszystkim do przechowywania danych oraz systemu operacyjnego. To właśnie od jego pojemności zależy ile plików, gier czy muzyki komputer jest w stanie przechowywać w tym samym czasie. Wyróżnia się kilka rodzajów dysków do laptopa, zalicza się do nich dyski:
  • HDD - klasyczny dysk w postaci magnetycznego talerza,
  • SSD - półprzewodnikowy, uznawany za nowoczesny,
  • SSHD - stanowi połączenie dysku talerzowego z dodatkową pamięcią SSD.
Który dysk okaże się zatem najlepszym wyborem? Z pewnością dysk SSD ma dużą przewagę nad dyskiem HDD. Po części wynika to z jego budowy. Dysk HDD składający się z ruchomych talerzy wykazuje podatność na uszkodzenia oraz awarię, która następuje najczęściej poprzez wibracje lub uderzenia. Wiąże się to z ryzykiem utraty danych. Nie występuje ona w przypadku dysków SSD, które przygotowuje się w oparciu o pamięć flash, co oznacza, że nie są one wyposażone w ruchome części. Nie tylko wytrzymałość ma znaczenie, nowoczesne dyski charakteryzuje szybkość działania, co sprawia, że systemy zainstalowane na dysku SSD zostają znacznie usprawnione. Ponadto, posiadanie dysku SSD wiąże się z cichszą pracą oraz z mniejszym zużyciem prądu.

Jak wybrać dysk SSD?

dysk SSD
Wybór dysku SSD powinien zostać podyktowany przynajmniej kilkoma czynnikami. Co się do nich zalicza?
  • Rozmiar dysku - dyski do laptopa oferowane są przeważnie w dwóch rozmiarach: 2,5 oraz 1,8 cala. Zanim wybierzemy konkretny model, sprawdźmy który rozmiar przeznaczony jest do naszego laptopa.
  • Szybkość - Składa się na nią szybkość zapisu i szybkość odczytu, im wyższa wartość stoi przy tych parametrach, tym sprawniejsze działanie komputera.
  • Interfejs - zdecydowana większość laptopów korzysta obecnie z interfejsu mSata lub SATA III, których przepustowość wynosi 6 Gbit/s. Na rynku dostępne są również dyski obsługujące interfejs M.2. Jest to najnowocześniejsze rozwiązanie zapewniające jednocześnie najwyższą przepustowość, nawet do 8 GB/s.
  • Pojemność - osoby, które dysponują większym budżetem, mogą zdecydować się na dysk o pojemności powyżej 500 GB. Może on funkcjonować jako główny magazyn danych. Do uzupełnienia naszej przestrzeni dyskowej wystarczy zaś dysk o pojemności 256 GB bądź dysk zewnętrzny o jeszcze mniejszej pojemności.

Podłączenie dysku SSD do laptopa

To, w jaki sposób podłączymy nasz dysk do laptopa, zależy w dużej mierze od jego modelu. Większość z nich posiada specjalną strefę serwisową, która zakryta jest klapką. Bardzo często wystarczy ją odkręcić, aby uzyskać dostęp do gniazdka dedykowanego dla dysku twardego. Może się jednak okazać, że w niektórych laptopach obowiązkowe będzie zdjęcie obudowy. Niekiedy do podłączenia zewnętrznego dysku, będziemy potrzebowali dodatkowego adaptera optycznego. Jeżeli nie jesteśmy pewni jak to zrobić, zawsze możemy zanieść laptop wraz z dyskiem do serwisu.Polecane dyski SSD z naszej oferty: