Jak ugotować idealne jajka na Wielkanoc

Jak ugotować jajka, żeby były idealne? Poniżej podajemy przepis na gotowanie jajek na twardo i miękko. 

Rozróżniamy trzy wielkości jajek: Małe "S" - do 5 cm Średnie "M" - około 6 cm Duże "L" - około 7 cm Jeżeli kupiliśmy jajka na wsi, mierzymy je od "czubka". Na jajkach ze sklepu wielkość mamy podaną na opakowaniu.

Jak ugotować idealne jajka na twardo?

  1. Żeby ugotować idealnie jajka, najpierw musimy wyjąć je z lodówki, żeby nabrały temperatury pokojowej.
  2. Następnie wkładamy delikatnie jajka do garnka na tyle pojemnego, żeby nie układać jaj warstwowo i zalewamy zimną wodą, a następnie delikatnie solimy. Jeżeli jajko wypływa, oznacza to, że nie jest już pierwszej świeżości. Takie jajka lepiej przeznaczyć na jajecznicę.
  3. Doprowadzamy wodę z jajkami do wrzenia, a następnie redukujemy ogień do poziomu lekkiego bulgotania. Jajka na twardo gotujemy od momentu wrzenia przez: "S" - 8 minut "M" - 9 minut "L" - 10 minut

Nigdy nie gotujemy jajek powyżej 10 minut, ponieważ powyżej tego czasu wytrącają się tlenki siarki, powodujące znaczną kruchość żółtka i zieloną otoczkę w okół niego.

Jajka na miękko - jak gotować?

Aby ugotować idealnie jajko na miękko, wystarczy trzymać się tych prostych kroków:

  1. Tutaj również zalecamy wyciągnięcie jajek z lodówki i ogrzanie ich do temperatury pokojowej.
  2. W przypadku jaj na miękko, osoloną wodę w garnku doprowadzamy do wrzenia, ale uwaga - bez włożonych do niej jajek.
  3. Jajka wkładamy bardzo delikatnie dopiero do wrzącej wody, za pomocą łyżki.

"S" - 3,5 minuty "M" - 4,,5 minuty "L" - 5,5 minuty. 

Jajka takie podajemy później w specjalnych podstawkach, by było łatwo jeść je łyżeczką. 

Jak ugotować idealne jajka na Wielkanoc

Jajko idealne - gwarantowane!

Nie chcesz kłopotać się przechodząc przez powyższe kroki? Można łatwiej! Nowoczesną alternatywą gotowania jajek w tradycyjny sposób, gdzie istnieje duże ryzyko pęknięcia, jest przygotowanie jajek w jajowarze. Tak jajka na twardo, jak i na miękko, ugotowane w takich urządzeniach będą idealne - nigdy za mało, ani za bardzo ścięte. Dodatkowo do każdego z urządzeń dołączona jest czytelna instrukcja. 

Gotowanie jajek w jajowarze jest bardzo proste. Wystarczy umieścić jajka w specjalnych zagłębieniach w płycie grzewczej - skorupki zostaną delikatnie przekłute, dzięki czemu jajko nie pęknie. Następnie trzeba zalać jajka wodą, zamknąć pokrywę i ustawić czas wg instrukcji. Jajowar sam da znać, kiedy jajka będą gotowe! Zrobi to dzięki wbudowanemu minutnikowi i sygnalizatorowi. 

Jajowar w Sferis kupisz już za około 30 zł, np.: jajowar elektryczny Esperanza EGG MASTER EKE001. To bardzo niska cena za pewność doskonale ugotowanych jajek! ;) Dla bardziej wymagających polecamy także futurystyczny Caso jajowar E7 2770 i dwa modele z górnej półki: E9 2771 i ED10 2772.

Czy jajka z jajowaru są zdrowe?

Ci, którzy chcą postawić na wygodę i w tym celu chcą wyposażyć się w jajowar, często zastanawiają się czy jajka z jajowaru są zdrowe. Otóż, skrócony czas kontaktu jajka z wysoką temperaturą sprawia, że zachowuje ono więcej wartości odżywczych, niż w przypadku dłuższego gotowania.

Jedyną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę wybierając jajowar jest materiał jego wykonania. Najlepsze są urządzenia wykonane ze stali nierdzewnej, które dodatkowo są łatwe w czyszczeniu.

Co jeszcze można zrobić w jajowarze?

Jajowar może posłużyć nie tylko do gotowania jajek, ale także do przygotowania jajek w koszulce, omletów oraz do zrobienia jajecznicy. Wszystko zależy od wybranego modelu. W części urządzeń dostępnych na rynku da się nawet ugotować warzywa na parze lub zagotować boczek. 

Przejdź do sklepu i zobacz wszystkie dostępne  jajowary!