Jak sprzątać dom? Porady Pani domu

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, dlatego nie odkładaj świątecznych porządków na ostatnią chwilę. Ustal konkretny harmonogram sprzątania, dzięki któremu sprawnie przeprowadzisz porządki, a mieszkanie zalśni jeszcze przed pierwszą gwiazdką. Dobra organizacja podczas sprzątania domu to niezwykle cenna umiejętność, która z pewnością zaoszczędzi stresu i gonitwy na ostatnią chwilę. W tym celu, podobnie jak i w zwykłych cotygodniowych porządkach, pomogą nam odpowiednie środki czystości oraz akcesoria do sprzątania. W jakie preparaty szczególnie warto się wyposażyć, aby pozbyć się z naszych wnętrz kurzu, brudu i przykrych zapachów? W jakiej kolejności przeprowadzić świąteczne porządki, by móc cieszyć się atmosferą świąt w czystym mieszkaniu? Oto kilka sposobów, które mogą wam się przydać.

Świąteczne porządki - od góry do dołu

Sprzątanie zaczynamy od pokoi , następnie przechodzimy do łazienki i kuchni, zostawiając przedpokój na sam koniec. Zaczynamy od wycierania kurzu w pokojach domowników, kierując się zasadą: zawsze od góry do dołu. Jeśli w pokojach wiszą firanki czy zasłony, zdejmij je i upierz w pralce. Następnie zajmij się oknami i żaluzjami. Do tego celu użyj środków do mycia okien, które usuwają brud, tłuszcz, kurz oraz ślady palców. Czyszczenie szyb z pewnością usprawni specjalna ściągaczka do szyb z rozpylającą końcówką, dzięki której zrobimy to szybko i sprawnie. Kolejno, odkurz wszystkie półki, szafki oraz stojące na nich książki, bibeloty, sprzęt RTV będące tzw. ,,łapaczami kurzu” i świetnym siedliskiem roztoczy. Do starcia kurzu używaj ścierek z mikrofibry lub specjalnych, elektrostatycznych chusteczek. Nie zapomnij o przetarciu parapetów, stolików czy krzeseł. Sprzątanie pokojów zakończ odsunięciem mebli i odkurzeniem wszystkich zakamarków za pomocą odkurzacza. Na koniec czas na umycie, nabłyszczanie lub niepopularne już pastowanie podłóg. Proponujemy czyścić podłogi na tydzień przed świętami. Na ostatnią chwilę wystarczy już tylko zmienić pościel, powiesić czyste firanki, zasłony i gotowe!

Łazienka na błysk

W łazience, w pierwszej kolejności skupmy się na umyciu stojących na półkach i wannie kosmetyków, a następnie myciu glazury i fug z pomocą specjalnego preparatu do mycia powierzchni łazienkowych. Chemia gospodarcza do łazienek ma przede wszystkim właściwości czyszczące, pielęgnacyjne i ochronne. Mokrą glazurę przecierajmy suchą szmatką z mikrofibry lub papierowym ręcznikiem, co pozwoli uniknąć niechcianych zacieków. Następnie myjemy wannę, brodzik, umywalkę oraz muszlę klozetową. Środki do usuwania osadów, jak mleczka czyszczące polecane są do czyszczenia umywalek, wanien, kabin prysznicowych i WC. Tę ostatnią pozycję zacznij sprzątać od wyszorowania szczotką z pomocą żelu, następnie przetrzyj deskę jednorazowymi chusteczkami toaletowymi. Sprzątanie łazienki kończymy myciem luster płynem w sprayu oraz przetarciem podłogi z pomocą mopa z mikrofibry.

Jak posprzątać kuchnię?

Sprzątanie kuchni rozpoczynamy od zrobienia porządków w szafkach i wyrzuceniu przeterminowanych, niepotrzebnych produktów spożywczych. Ciepłą wodą umyj kieliszki, wazony, patery oraz szklanki. Zadbaj o ich odpowiednie wypolerowanie. Przy okazji zbliżających się świąt, warto umyć również zastawę stołową np. pastą zrobioną z sody i soku z cytryny. Kolejno, myjemy lodówkę rozcieńczonym koncentratem z wodą, dedykowanym do czyszczenia większości zmywalnych powierzchni. Wyczyścimy nim również wnętrze piekarnika, zmywarki i mikrofalówki. Preparat usuwa brud i tłuszcz,  pozostawiając po sobie świeży i przyjemny zapach. Brudną z lepkiego osadu glazurę, okap czy szafki, umyjemy z pomocą płynu do mycia powierzchni kuchennych. Raz na tydzień umyjmy mleczkiem do czyszczenia kosz na śmieci oraz strefę wokół niego. Na koniec zostawmy sobie zlew oraz podłogi.

Sprzątamy przedpokój

Przedpokój to wizytówka domu, dlatego sprzątajmy go możliwie jak najczęściej, tak aby piasek czy woda nie były przenoszone do innych pomieszczeń domu czy mieszkania. Jeśli mamy możliwość, trzymajmy na wieszaku tylko aktualnie używane okrycia wierzchnie tak by móc zrobić miejsce na okrycia gości. Duża liczba butów nie wygląda elegancko, a przy tym wprowadza wrażenie nieładu. Na koniec przecieramy lustro i zmywamy podłogę. Na kilka dni przed wieczorną kolacją wyprasujmy obrusy i serwetki. Zadbajmy o miły nastrój, ustawiając okolicznościowe świeczniki i ozdoby. Po uporaniu się z całym bałaganem zostają nam najprzyjemniejsze przedświąteczne przygotowania – szykowanie potraw, pakowanie prezentów i co najważniejsze - ubieranie choinki.Chemia gospodarcza oraz akcesoria do sprzątania dostępne są w naszym sklepie.